Slavska trpeza i dijabetes

Evo kako da uživate u slavskim đakonijama i da istovremeno zadržite dobru regulaciju dijabetesa

Piše: Violeta Orešković Ćurčić

Stigla je jesen, a sa njom i hladnije vreme, povlačenje u kuće i aktivnosti koje se razlikuju od onih letnjih. Manje se krećemo, više sedimo, postajemo pomalo lenji, ali se zato više družimo i provodimo više vremena sa porodicom i prijateljima. Tome umnogome doprinose i slave koje počinju već u oktobru i u suštini nas prate sve do sredine februara. 

Velike slave nas skoro sve okupe jer, kako se kaže, “Polovina slavi, a polovina ide na slavu”. I nisu slave uvek i kod svakoga povezane sa verom i nemaju uvek verski karakter. Često je to samo tradicija, koja se prenosi sa kolena na koleno, generacijama, menjajući oblik i način obeležavanja, ali uvek okupljajući porodicu i prijatelje oko slavske trpeze.

Vreme koje je pred nama nosi sa sobom velika “iskušenja” kada je ishrana u pitanju. Uglavnom ne možemo da odolimo ponuđenim đakonijama, a domaćini obično u njihovoj pripremi prevazilaze sami sebe. Imamo i niz opravdanja za svo to prejedanje jer ne treba uvrediti domaćina, red je da se sve proba, ma još samo danas ovako, a od sutra ćemo drugačije…

Imam li ja nešto protiv toga? Naravno da ne. I sama sam mnoge ideje za jela koja sam objavila u svojim kuvarima “pokupila” sa slavskih trpeza rođaka i prijatelja. Ali… Uvek ima jedno ALI!

Tri važna pravila

Slavska trpeza nije prijatelj dijabetesa, ali mu ne mora biti ni neprijatelj. Kao i u većini stvari u životu i ovde najveći deo zavisi od nas samih. Ako odlučimo da kroz ovaj period prođemo zdravi, sa dobro regulisanim dijabetesom, a ipak zadovoljni i sa osećajem da ništa nismo propustili, tako će i biti. Za to

postoji nekoliko pravila kojih bi trebalo da se pridržavamo:

  •  da obratimo pažnju na vrstu hrane koju pojedemo
  • da obratimo pažnju na količinu hrane
  •  da pravilno kombinujemo ono što je na trpezi.

Ništa od ovoga ne podrazumeva nikakvo merenje, nikakvo preterano uzdržavanje niti izdvajanje od ostalih gostiju. To podrazumeva samo malo dodatnog razmišljanja i primenu onoga što o dijabetesu već svi dobro znamo. Za dijabetes tip 1 uglavnom se radi o broju ugljenih hidrata i glikemijskom indeksu pripremljenih jela, a za dijabetes tip 2 važna je i kalorijska vrednost.

Evo jedne situacije u kojoj će se svako od nas sigurno naći u narednom periodu…

Došli ste kod prijatelja na slavu. Prvo su vas poslužili žitom. Divnim, sa puno oraha. Na stolu se već nalazi slavski kolač, razno meze, sirevi, kiflice sa sirom, pita sa mesom, proja, slana torta od pečenih paprika, razni slani rolati, turšija… A stižu sarma, pečenje i naravno kolači. 

Posni slavski kolač za dijabetičare

Posni slavski kolač

Svi već znamo kako otprilike izgleda slavska trpeza pa možemo prilično lako da isplaniramo čime ćemo se poslužiti i da odaberemo ono u čemu ćemo najviše uživati. Ako ste ljubitelj slatkiša nećete ih, naravno, propustiti. Ali ćete onda iz slanog menija izabrati onaj deo u kome ima najmanje ugljenih hidrata, a to su sarma i pečenje. Uzdržaćete se od kiflica. Ako volite testa, pa ne možete da odolite pitama, onda se na kraju zasladite samo ponekim sitnim kolačićem.

I imajte na umu ono o čemu stalno pričamo a to je da nije važno da li jedete slatko ili slano, bitan je broj ugljenih hidrata, a njih ima skoro isto u kiflicama i u torti.

Pretpostavljam da svi već u nekoj meri znamo da “brojimo ugljene hidrate”, tj. da vizuelno za različite namirnice, prema njihovoj veličini ili količini, a uz podatke o količini ugljenih hidrata u njima, izračunamo koliko imamo ugljenih hidrata u tanjiru. Sa gotovim jelima je to malo teže, a to je upravo razlog zašto sam i napisala sve dosadašnje kuvare, sa preko 700 recepata, i izračunala sve u njima. 

Šta sve može biti u slavskoj "ponudi"

Ovde ću dati kratak pregled jela koja se mogu pojaviti na svakoj slavskoj trpezi. Sva su iz mojih kuvara i spremljena su onako kako ih naše žene i inače spremaju, sa namirnicama sa naših pijaca. Daću vrednosti za ugljene hidrate, kilokalorije i glikemijske indekse za 100 grama spremljenog jela, a detaljne nutritivne podatke možete pronaći u mojim kuvarima. Nadam se da će vam to pomoći kad počnete da slavite 🙂

Pre toga htela bih da vas podsetim na neke opšte stvari. Prvo, u mesu nema ugljenih hidrata, pa ako ga jedete bez hleba to svakako neće podići vaš nivo šećera. Sve vrste zelenih salata, pa i turšija, imaju vrlo malo ugljenih hidrata, pa se oko njih ne morate brinuti i u ovakvim situacijama ih možete jesti koliko god želite. U suhomesnatim proizvodima ima ugljenih hidrata, pored svega ostalog štetnog, pa ih izbegavajte, osim ukoliko su domaći i znate da u njih nije ništa dodavano, jer onda su čisto meso.

Kada počne Božićni post većina domaćina sprema posnu slavu. Iako zvuči “siromašnije”, zaista nije. Pite sa sirom i mesom postaju pite sa krompirom, prazilukom, patlidžanom ili pečurkama, proja je bez sira, onako starinska, obavezan je prebranac, a umesto pečenja riba, uz koju se često služi krompir salata. Mlađe domaćice će vam ponuditi i neku salatu ili rižoto sa morskim plodovima, ali i riblju čorbu. Moja kuma Ljilja savršeno sprema sarmice sa dimljenim šaranom, ali to je već specijalitet koji mnogo više volim da jedem kod nje nego da ga spremam.

Sitni kolači su isto posni, znači bez mleka i jaja, uglavnom sa crnom čokoladom, voćem i orašastim plodovima, a tu su i bajadere, pita sa jabukama i višnjama, kolači sa posnim keksom… Skoro uvek je na trpezi i baklava, koju biste ipak mogli da preskočite 🙂

Kao i meso na običnoj trpezi tako je i riba na posnoj bez ugljenih hidrata, osim ako je pohovana.

Period slava može i treba da bude uživanje za sve nas i dijabetes u tome ne treba da bude prepreka. To je naš životni saputnik, zbog koga se trudimo da se hranimo zdravo, da se bavimo fizičkom aktivnošću, da ni u čemu ne preterujemo… A sve su to preduslovi za dug i ispunjen život.

 Ako se budete držali ovih nekoliko jednostavnih “pravila” sigurna sam da ćete uživati i da ništa nećete propustiti.

Srećna slava!!!

Slavsko žito za dijabetičare

Slavsko žito, a može biti i Žito sa šlagom

P.S. Recepte za Posni slavski kolač i Slavsko žito možete naći u mojim e-knjigama “Posna jela” i “100 recepata 3”.

 

Select your currency
EUR Euro
RSD Srpski dinar
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaPovratak u prodavnicu